Назад

Гималайская кошка (Colorpoint)

С самого начала селекционной работы с персидской кошкой, мечтой заводчиков было создание вариации персидской кошки со всеми характерными для породы признаками, но с шерстью сиамского окраса.

С самого начала селекционной работы с персидской кошкой, мечтой заводчиков было создание вариации персидской кошки со всеми характерными для породы признаками, но с шерстью сиамского окраса. В начале прошлого века в Швеции были зарегистрированы случаи рождения длинношерстных котят в пометах сиамов.  Эти случаи описывались как неординарные, пока в 1930 две американские завродчицы – Клайд Килер и Вирджиния Кобло не стали заниматься созданием вариации этого окраса у персидской кошки. В Великобритании также пытались вывести кошек с признаками акромеланизма, - с туловищем светлого окраса и головой, конечностями и хвостом более темного цвета.  Тогда селекцию прервала война, и работа над созданием нового окраса началась лишь в конце 40 годов, а в  1955 году в Европе, в том числе в 1957 году в Англии, колорпойнтовые персидсикие кошки наконец-то были признаны как самостоятельная вариация окраса.  До сих пор эту вариацию называют по-разному: в Англии  - колорпойнт, в Европе – персидской кошкой с конкретными признаками окраса, в США – гималайской, т.к. окрас похож на расцветку гималайского кролика. 

Еще в 90 годах в типе гималайских кошек иногда проявлялись признаки их предков -  сиамов. Например, трапецевидная голова, удлиненный нос, но уже в конце 90 годов увиденные на выставках кошки были в отличном, выраженном типе персидской кошки. 

Сегодня у гималйских кошек до 20 вариаций окраса. Для улучшения типа или освежения кровей, гималайских кошек часто скрещивают с персидскими котами, у которых оранжевые глаза. В первом поколении проявляются все окрасы, которые несет генофонд отца, для проявления акромеланизма генетическую информацию нужно унаследовать от обоих родителей, в то же время все котята будут носителями гена акромеланизма, и от вязок с  колорпойнтовыми партнерами дадут улучшенных представителей этого окраса.  

Крайне важно, чтобы у гималайских кошек был выраженный контраст между цветом туловища и пойнтов. Самое темное тело у гималайских кошек с темными отметиинами, самое светлое – у лиловых колорпойнтов. 

Заводчикам колорпойнтов или гималайских кошек в  сравнительно короткий промужуток времени удалось закрепить генотип кошек, и сегодня голубоглазые красавцы становятся все более популярными.  

Котята колорпойнтов, также как и котята сиамов рождаются белыми, пойнты окрашиваются постепенно. В Латвии действует несколько хороших питомников гималайских кошек. В нашей стране в 80 годах была сделана попытка создания этой вариации, используя полудлинношерстных кошек других окрасов. Проектом руководила доцент Латвийского универститета Марите Мисиня. Но ее интерес и ее студентов, ограничился получением потомков первого поколения, что говорит о том, что селекционной программы скорее всего  не было. 

И в Латвии разведение породы началось с персидских кошек. Первые котята стоили тысячи рублей. 
Источник: С разрешения автора, использована книга В.Клучниеце «Кошки»

Похожие вопросы

Наши специалисты смогут ответить на любой вопрос

Labdien! Vēstule būs diezgan gara, jo es vēlos situāciju aprakstīt iespējami konkrētāk. Es dzīvoju laukos. 2021. Gada decembrī mums pieklīda Svītruseja ( kaķene par kuru es vēlos uzdot jautājumu.) Viņai tecēja acis, viņa nebija pilnīgi vesela. Kad viņai piedzima kaķēni, pēc kāda laika aizvedām pie veterinārārsta, lai sterelizētu. Veterinārārsts teica, kā sākumā viņa jāizārstē, tad varēs sterelizēt. Devām zāles, palīdzēja un veterinārārsts deva zaļo gaismu. ( Tobrīd viņai bija apmēram ( 2-3 gadi). Aprīļa beigās, maijā sākumā viņai sāka pastiprināti krist ārā spalva. Sākumā nepievērsu tam uzmanību, domāju, kā nāk nost ziemas spalva. Bet spalva lielos daudzumos krīt ārā vēl jo projām. Vienkārši dažas reizes noglaudot muguru spalvas pa gaisu. Kārtīgi izķemmēju, bija ļoti daudz spalvu. Tagad tik daudz neķemmējas spalva ārā, bet noglaudot tik un tā spalva ļoti krīt ārā. Acis viņai arī sākušas vairāk tecēt, vairāk kā iepriekš. Svītruseja dzīvo gan ārā, gan iekšā. Viņa medī un ēd peles. Tāpēc mans jautājums ir šāds. : Kāds varētu būt iemesls tam, kā Svītrusejai tik ļoti krīt ārā spalva? Ko pret to var darīt? Viņa ir attārpota un atblusota ar kompleksajiem pilieniem. Es nevaru garantēt, kā viņai nav blusu vai tārpu, jo kā jau es minēju, viņa uzturās ārā un ēd peles. Es gan nedomāju, kā viņai varētu būt blusas vai tārpi. Jau iepriekš liels paldies par Jūsu veltīto laiku, par to, kā izlasījāt manu garo vēstuli, un protams liels paldies par atbildi!

Фелинолог

Отвечает Фелинолог, Фелинолог

Ответ

Labdien. Runčuks pēc kastrācijas ir kļuvis nežēlīgs pret savu māsu. Itkā grib rotaļāties bet rotaļu laikā nežēlīgi un neatlaidīgi kož viņai mugurā. Ko var darīt lai to novērstu?

Фелинолог

Отвечает Фелинолог, Фелинолог

Ответ

Paņēmām lauku kaķēnu, vecumu īsti nezinām, ir zobi, actiņas vaļā, pati ēd un dzer, ir aktīva. Sazinoties ar veterinārārstu, mums ieteica uz konsultāciju nākt pēc nedēļas, lai kaķēns pierod, lika barot ar mātas aizstājējpiena maisījumu + mitru sauso barību. Jau otro dienu kaķēnam caureja un nelieli asins izdalījumi, ūdeni dodam un tas ir pieejams visu laiku. No kā varētu būt caureja? Varbūt pārāk daudz piena? Citreiz kaķēns mēdz apēst gan barību, gan arī pa virsu uzdzert pienu. Kā novērst caureju? Paldies :)

Фелинолог

Отвечает Фелинолог, Фелинолог

Ответ

Sveiki! Audzinu 8 mēn vecu Abesīnieti, runci. Pirms pāris dienām tika kastrēts. Ik pa laikam ejam ārā pie pavadiņas. Kaķēns kā kaķēns, taču nepārspīlējot viņš visu laiku ņaud, pat ne tā, ka prasītu kaut ko, bet staigā apkārt un bļauj. Ūdens svaigs ir pieejams, ēdiens arī(taču ne par ko neēd sauso barību), ar viņu spēlējos, taču viņam ātri zūd interese. Vai ir kādi ieteikumi kā risināt ņaudēšanas problēmu(veselības problēmas nav konstatētas)? Vai varbūt ir opcija konsultācija ar felinologu dzīvē kopā ar kaķēnu? Paldies!

Фелинолог

Отвечает Фелинолог, Фелинолог

Ответ

Здравствуйте. Моей кошке около полутора года. У кошки был сильный испуг. И мне кажется у неё заметны сбои в поведении - гиперестезия. У вас есть специалисты, которые могут помочь в этом вопросе? (Спазмы спины, частое вылизывание, гиперактивность)

Фелинолог

Отвечает Фелинолог, Фелинолог

Ответ

Labdien! Pēkšņi pazudušas spalvas!Vakar bija viss vietā! Vieta ir gluda, bez ievainojumiem. Kaķim ,runcim, maijā būs gads, kastrēts. Nav novēroti blaugznu līdzīgi veidojumi. Pēdējās nedeļas sākām dot kaķu barību paredzētu kaķiem no gada vecuma.Ir dota svaiga cūkgaļas akna un niere. 2 nedēļas staigā ar pretblusu, ērču siksniņu, bet spalvas tur turas vietā.

Фелинолог

Отвечает Фелинолог, Фелинолог

Ответ

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Фелинолог

Отвечает Фелинолог, Фелинолог

Ответ

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Фелинолог

Отвечает Фелинолог, Фелинолог

Ответ

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Фелинолог

Отвечает Фелинолог, Фелинолог

Ответ

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Ветеринарный врач

Отвечает Ветеринарный врач, Ветеринарный врач

Ответ