Aicinām apmeklēt ikgadējo mājas sesku izstādi “Sesku pavasaris”!

Gatavojoties 3. martā gaidāmajai sesku izstādei DINO ZOO ARĒNA, aicinājām uz nelielu sarunu izstādes rīkotāju biedrības “Klubs “Seskumīlis”” valdes priekšsēdētāju Sarmīti Lusti.

Kā Jūs raksturotu seskus kā mājdzīvniekus? Kādi cilvēki vizbiežāk izvēlas šos dzīvnieciņus par saviem mājas mīluļiem?
Seskus kā mājdzīvniekus ieteiktu cilvēkiem, kuri patiešām ir dzīvnieku un dabas mīļotāji. Sesks ir ļoti atraktīvs un dzīvespriecīgs dzīvnieks, taču viņu kustīgums un nenogurdināmā enerģija ne visiem ir pieņemama. Ir cilvēki, kas nespēj sagaidīt darbadienas beigas, lai varētu beidzot doties mājās un vērot rotaļīgā dzīvnieciņa izdarības, tādā veidā atpūšoties no pa dienu uzkrātajām negācijām. Viņi bez jebkāda apgrūtinājuma uztver seska sadarītās blēņas, iemācās novērst iespējamos neglābjamos nodarījumus. Un tad ir tā otra cilvēku grupa, kas piekususi no darba gaitām, nespēj vairs pievērsties mājas seskam, jo tas nemitīgi prasa saimnieka uzmanību un dalību viņa rotaļās. Tas arī ir biežākais iemesls, kādēļ no seskiem atsakās.

Cik liela vispār ir sesku mīļotāju komūna Latvijā?
Šobrīd ir būtiski samazinājies mājas sesku skaits Latvijā. Un jāsaka, ka tas pat ir labi! Vēl nesenais modes dzīvnieku statuss šiem dzīvniekiem nesa visas raksturīgās problēmas - neprofesionālu pavairotāju bezatbildīga slimu dzīvnieku pavairošana noveda līdz neskaitāmiem bezsaimnieku dzīvniekiem. No mājas seskiem atbrīvojās, palaižot parkos un mazdārziņos, pat neiedziļinoties, ka šis jau gadu tūkstošus pieradinātais mājdzīvnieks dabā vairs nespēj izdzīvot. Viens no sesku mīļotāju biedrības dibināšanas iemesliem un mērķiem bija izglītot sabiedrību par mājas seskiem, kā arī vēlme pasargāt šos dzīvniekus no cilvēku bezatbildības.

Vai sesku saimnieki kā īpaši mēdz gatavot savus mīluļus izstādei?
Seskus īpaši negatavo izstādei. Veselam dzīvniekam vienmēr ir jābūt labā formā. Seskiem apgriež nagus, iztīra ausis. Tos var arī mazgāt, ja tie patiešām ir netīri.

DINO ZOO ARĒNĀ regulāri tiek rīkotas suņu un kaķu izstādēs, kur mājdzīvnieki tiek vērtēti pēc šķirņu standartiem, bet pēc kādiem kritērijiem tiek noteikts uzvarētājs sesku izstādē?
Mājas sesku izstāde notiek līdzīgi kaķu izstādēm, kur pie tiesneša tiek nogādāts dzīvnieks un tiek vērtēts tā kopējais fiziskais stāvoklis, proporcijas un krāsas atbilstība. Seskiem nav šķirņu. 
Grupu sadalījums notiek pēc:
1) Krāsas: standarta krāsojums - dabīgais, eksotiskais - selekcijas ceļa iegūtais;
2) Spalvas tipa - standarta un angoras (selekcija). 
Apakšgrupās seski tiek sadalīti pēc: vaislas dzīvnieks/lolojumdzīvnieks, dzimuma, vecuma. Jāpiebilst, ka mūsu biedrība neatbalsta eksotisko sesku (angora, nedabīgi krāsojumi) pavairošanu, jo tas notiek ar cilvēka iejaukšanos, radot nedabīgas īpašības, kā arī nesot līdzi ģenētiski pārmantotas slimības pēcnācējos, kas rezultējas mājas seskiem ar ļoti īsu mūžu.

Cik seski piedalīsies izstādē?
Tā kā šis ir biedrības "Klubs "Seskumīlis"" ikgadējais pasākums, kluba biedru mājas sesku izstādi/skati, kas tendēta uz vaislas dzīvnieku atlasi šīgada ciltsdarbam, izstādē ir reģistrēti un piedalīsies tikai 20 mājas seski (mūsu vaislas dzīvnieki). Saņemot vērtējumu KATRS dalībnieks saņem vērtējuma veidlapu, diplomu un rozeti, kā arī nelielu dāvaniņu. Izceltās godalgas, ņemot vērā nelielo dalībnieku skatu:
1) labākā vaislas sesku meitene;
2) labākais vaislas sesku puika;
3) labākais lolojumsesks;
4) skatītāju simpātija;
5) tiesneša simpātija.

Kāpēc Jūs ieteiktu apmeklēt šo izstādi?
Mūsu biedrība katru pavasari rīko šādu pasākumu. Tā ir lieliska iespēja cilvēkiem, kas apsver domu par mājas sesku iegādi, iepazīties ar šiem dzīvniekiem klātienē. Ne velti izstādē tiks izvietota manēža, lai apmeklētāji var pavērot mājas sesku rotaļas un uzvedību. Būs iespēja arī iepazīties ar mājas sesku turētājiem, uzzināt turēšanas īpatnības, ka arī noklausīties lekciju par aktualitātēm mājas sesku mīļotāju pasaulē, jaunākajiem pētījumiem un atziņām veterinārmedicīnā.

Pasākuma programma:
10.00 – 11.00 Dalībnieku ierašanas un veterinārās kontroles iziešana.
11.00 – 13.00 Mājas sesku izstāde/skate.
13.00 – 14.30 Lekcija topošajiem un esošajiem sesku saimniekiem.
14.30 – 15.00 Visu izstādes dalībnieku apbalvošana.
15.00 – … Biedrības biedru kopsapulce konferenču zālē.
Tiesnesis – Una Reinsone-Kavace
IEEJA PASĀKUMĀ BEZ MAKSAS

Uz tikšanos DINO ZOO ARĒNĀ, Krasta ielā 52!