Atpakaļ

Kā barot suni?

Suņa barošana ir ļoti nopietns jautājums. Katrs saimnieks grib, lai viņa mīlulis būtu vesels un dzīvespriecīgs, savukārt tas atkarīgs no tā, cik pareizs un sabalansēts ir suņa uzturs.

 

Suņa barošana ir ļoti nopietns jautājums. Katrs saimnieks grib, lai viņa mīlulis būtu vesels un dzīvespriecīgs, savukārt tas atkarīgs no tā, cik pareizs un sabalansēts ir suņa uzturs.
Suns ir visēdājs, bet tas nenozīmē, ka cilvēka un suņa uzturs varbūt vienāds vai, ka suni var barot no galda.
Uzturam jābūt sabalansētam tā, lai tas varētu apmierināt suņa fizioloģiskās vajadzības. Barības vielas ir vielas, kas nepieciešamas organismam un darbojas kā celtniecības materiāls šūnām un audiem. Tās ir arī nepieciešamas enerģijas radīšanai un vielmaiņas regulācijai.

 

Nepieciešamās uzturvielas

Suņa vecums, fiziskā slodze, gadalaiks, dzīvesvieta (pagalms vai dzīvoklis) – tie ir tie faktori, kas ietekmē to, cik daudz noteiktu uzturvielu sunim ir jāuzņem. Sunim nepieciešami proteīni, tauki, ogļhidrāti, vitamīni un minerālvielas. Pilnvērtīgs uzturs ietver sevī dzīvnieku un augu valsts produktus noteiktajās proporcijās.

  • Proteīni (olbaltumvielas) ir svarīgākie organisma uzbūves materiāli, kuri nepieciešami audu attīstībai un atjaunošanai, kā arī dažreiz tiek izmantoti kā enerģijas avots. Proteīnu trūkums var izsaukt ādas un apmatojuma izmaiņas, imūnsistēmas novājināšanos, augošam dzīvniekam augšanas traucējumus. Savukārt pārmērīgs proteīnu daudzums var izraisīt veselības traucējumus. Piemēram nevar barot suni tikai ar vistu kuņģīšiem, jo tas var izraisīt nieru nepietiekamību. Proteīnu avots ir dzīvnieku gaļa, olas, zivis, piens, graudaugi.
  • Tauki ir galvenais enerģijas avots. Tauki veido organisma rezerves, kā arī aizsargā organismu no siltuma zudumiem. Pārmērīgs tauku daudzums var izraisīt aptaukošanos un traucējumus organismā. Nepietiekams tauku daudzums var pasliktināt spalvas un ādas stāvokli (blaugznas, nespodra spalva).
  • Ogļhidrāti nodrošina organismu ar enerģiju, kas nepieciešama augšanai un fiziskām aktivitātēm Tie palīdz organismam pilnvērtīgi izmantot pārējas vērtīgas vielas.
  • Vitamīni – tas ir vielas, kas nepieciešamas nelielos daudzumos dzīvības procesu uzturēšanai, vielmaiņai. A vitamīns – atrodas tikai dzīvnieku valsts produktos. Ir nepieciešams šūnu vairošanās procesiem, organisma augšanai, palīdz uzturēt normālu redzi, paaugstina organisma aizsargspējas. Avots – zivju eļļa, krējums, olas dzeltenums.
  • D vitamīns – uztur optimālu kalcija un fosfora maiņu, veicina kaulu mineralizāciju. Pārāk lielās devās ir toksisks. Avots: zivju eļļa, olas dzeltenums, saule, aknas.
  • E vitamīns – dabīgais antioksidants. Nostiprina imunitāti, aizsargā šūnas membrānas no brīvo radikāļu iedarbības, pastiprina dzimumaktivitāti. Hipovitaminoze izraisa sirds slimības, izmaiņas asins sastāvā, sarežģījumus grūsnībā, dzimst vāji kucēni. Avots – augu eļļas, soja, piens.
  • K vitamīns – piedalās asins recēšanas procesā. Hipovitaminoze izraisa aknu slimības, izmaiņas zarnu trakta mikroflorā. Avitaminoze izraisa asins izplūdumus. Avots – dzīvnieku un augu valsts produkti.
  • B grupas vitamīni. B1 – iedarbojas uz nervu sistēmu. Avots: kviešu graudi, gaļa, olas dzeltenums.  B6 – piedalās olbaltumvielu maiņā. Avots: augi, gaļa, piens, olas dzeltenums. B12 – piedalās eritrocītu un hemoglobīna veidošanā. Avots: dzīvnieku valsts produkti. Biotīns – nodrošina veselīgu ādu un apmatojumu. Avots: raugs, aknas, olas dzeltenums.
  • Minerālvielas ir nepieciešamās organismam kā celtniecības materiāls, kā arī ietilpst hemoglobīnā un hormonos.
  • Kalcijs ietilpst zobos, kaulaudos, kā arī atrodas citos audos un asinīs. Fosfors atrodas kaulaudos, mīkstajos audos un nervu audos. Ja organisms saņem nepietiekamo kalcija un fosfora daudzumu, tad tie tiek paņemti no kauliem. Kalcija trūkums kucēna organismā izraisa rahītu. 

Minerālvielu pārdozēšana ir kaitīga - to jāņem vērā barojot suni ar profesionālo barību. Ja suns tiek barots ar sabalansētu pilnvērtīgu barību, tad nav nepieciešamības dot papildus minerālvielas. Tikai pēc ārsta ieteikumiem.


Kā pareizi barot suni un ar ko?


Suņa barošanas biežumu nosaka vecums, fiziskā slodze un organisma īpatnības. Kucēnu barošana atšķiras no pieauguša suņa barošanas. 
Kucēnu jābaro vairākas reizes dienā, sadalot dienas devu porcijās. Dienas devai jābūt tādai, lai nodrošināt kucēna vidējo nevis strauju augšanas tempu. Jo pārāk liels augšanas temps var izraisīt kaulu, muskuļu un locītavu attīstības traucējumus.
Pieaugušo suni var barot 1 vai 2 reizes dienā. Nepieciešamo kaloriju daudzumu nosaka suņa vecums, svars, aktivitāte, temperaments, šķirne, apkartējā vide.
Veci suņi ir mazkustīgāki, bieži vien ar zobu problēmām, gremošanas sistēmas, sirds, nieru darbības traucējumiem. Viņu vielmaiņa kļūst lēnāka, organismam grūtāk pielāgoties izmaiņām, organisms nespēj tikt galā ar lielu proteīnu daudzumu, līdz ar to seniorus jābaro ar zemākas kaloritātes barību, ar samazinātu proteīnu daudzumu.
Barības veidus var sadalīt uz mājās gatavoto barību un uz gatavu rūpniecisko barību.

  • Mājās gatavota barība bieži vien ir augstas kvalitātes, prasa laiku gatavošanai, pietiekami dārga un var būt nesabalansēta. Gaļa satur daudz ūdens, fosfora un maz kalcija. Gaļas subprodukti satur vairāk minerālvielas un vitamīnus. Bieži vien papildus jādod klāt vitamīnus un minerālvielas. 
  • Gatavās rūpnieciskās barības var sadalīt sekojošās kategorijās: sausas, konservi un pussausas barības (desas). 

Barību veidi ir piemēroti dažādam vecumam un fizioloģiskam stāvoklim: kucēnu barība, pieaugušo suņu barība, barība aktīviem suņiem, barība sterilizētiem un mazkustīgiem dzīvniekiem, senioriem, barība noteiktai šķirnei, diētiskas barības utt.
Katram dzīvniekam barību jāpiemeklē individuāli. Slikts apmatojums, liels fekāliju daudzums liecina par to ka barība nesagremojas un jāmeklē kaut ko citu. Barību jāmaina pakāpeniski 5-10 dienu laika, piemaisot jauno barību pie vecās.


Suņiem aizliegti produkti


Alkoholu, rauga mīklu, vīnogas, rozīnes, pienu, sēnes, šokolādi, sāli un piparus, lazdu riekstus, kaulus un asakas, košļājamu gumiju un saldumus, tauku atgriezumus, avokado, zobu pastu, ķiplokus, kafiju, sīpolus, puravus un kaķu barību nekādā gadījuma nedrīkst dot sunim. Dažas lietas no šī saraksta var izraisīt gremošanas traucējumus, bet citas spēj uzkrāties laika gaitā un izraisīt vemšanu, krampjus, nieru mazspēju, aknu bojājumus, anēmiju, asins šūnu bojājumus un citas slimības.


Barojiet savu mīluli pareizi un viņam būs ilgs un laimīgs mūžs! 
  

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.