Suņa barošana ir ļoti nopietns jautājums. Katrs saimnieks grib, lai viņa mīlulis būtu vesels un dzīvespriecīgs, savukārt tas atkarīgs no tā, cik pareizs un sabalansēts ir suņa uzturs.
Suns ir visēdājs, bet tas nenozīmē, ka cilvēka un suņa uzturs varbūt vienāds vai, ka suni var barot no galda.
Uzturam jābūt sabalansētam tā, lai tas varētu apmierināt suņa fizioloģiskās vajadzības. Barības vielas ir vielas, kas nepieciešamas organismam un darbojas kā celtniecības materiāls šūnām un audiem. Tās ir arī nepieciešamas enerģijas radīšanai un vielmaiņas regulācijai.

 

Nepieciešamās uzturvielas

Suņa vecums, fiziskā slodze, gadalaiks, dzīvesvieta (pagalms vai dzīvoklis) – tie ir tie faktori, kas ietekmē to, cik daudz noteiktu uzturvielu sunim ir jāuzņem. Sunim nepieciešami proteīni, tauki, ogļhidrāti, vitamīni un minerālvielas. Pilnvērtīgs uzturs ietver sevī dzīvnieku un augu valsts produktus noteiktajās proporcijās.

 • Proteīni (olbaltumvielas) ir svarīgākie organisma uzbūves materiāli, kuri nepieciešami audu attīstībai un atjaunošanai, kā arī dažreiz tiek izmantoti kā enerģijas avots. Proteīnu trūkums var izsaukt ādas un apmatojuma izmaiņas, imūnsistēmas novājināšanos, augošam dzīvniekam augšanas traucējumus. Savukārt pārmērīgs proteīnu daudzums var izraisīt veselības traucējumus. Piemēram nevar barot suni tikai ar vistu kuņģīšiem, jo tas var izraisīt nieru nepietiekamību. Proteīnu avots ir dzīvnieku gaļa, olas, zivis, piens, graudaugi.
 • Tauki ir galvenais enerģijas avots. Tauki veido organisma rezerves, kā arī aizsargā organismu no siltuma zudumiem. Pārmērīgs tauku daudzums var izraisīt aptaukošanos un traucējumus organismā. Nepietiekams tauku daudzums var pasliktināt spalvas un ādas stāvokli (blaugznas, nespodra spalva).
 • Ogļhidrāti nodrošina organismu ar enerģiju, kas nepieciešama augšanai un fiziskām aktivitātēm Tie palīdz organismam pilnvērtīgi izmantot pārējas vērtīgas vielas.
 • Vitamīni – tas ir vielas, kas nepieciešamas nelielos daudzumos dzīvības procesu uzturēšanai, vielmaiņai. A vitamīns – atrodas tikai dzīvnieku valsts produktos. Ir nepieciešams šūnu vairošanās procesiem, organisma augšanai, palīdz uzturēt normālu redzi, paaugstina organisma aizsargspējas. Avots – zivju eļļa, krējums, olas dzeltenums.
 • D vitamīns – uztur optimālu kalcija un fosfora maiņu, veicina kaulu mineralizāciju. Pārāk lielās devās ir toksisks. Avots: zivju eļļa, olas dzeltenums, saule, aknas.
 • E vitamīns – dabīgais antioksidants. Nostiprina imunitāti, aizsargā šūnas membrānas no brīvo radikāļu iedarbības, pastiprina dzimumaktivitāti. Hipovitaminoze izraisa sirds slimības, izmaiņas asins sastāvā, sarežģījumus grūsnībā, dzimst vāji kucēni. Avots – augu eļļas, soja, piens.
 • K vitamīns – piedalās asins recēšanas procesā. Hipovitaminoze izraisa aknu slimības, izmaiņas zarnu trakta mikroflorā. Avitaminoze izraisa asins izplūdumus. Avots – dzīvnieku un augu valsts produkti.
 • B grupas vitamīni. B1 – iedarbojas uz nervu sistēmu. Avots: kviešu graudi, gaļa, olas dzeltenums.  B6 – piedalās olbaltumvielu maiņā. Avots: augi, gaļa, piens, olas dzeltenums. B12 – piedalās eritrocītu un hemoglobīna veidošanā. Avots: dzīvnieku valsts produkti. Biotīns – nodrošina veselīgu ādu un apmatojumu. Avots: raugs, aknas, olas dzeltenums.
 • Minerālvielas ir nepieciešamās organismam kā celtniecības materiāls, kā arī ietilpst hemoglobīnā un hormonos.
 • Kalcijs ietilpst zobos, kaulaudos, kā arī atrodas citos audos un asinīs. Fosfors atrodas kaulaudos, mīkstajos audos un nervu audos. Ja organisms saņem nepietiekamo kalcija un fosfora daudzumu, tad tie tiek paņemti no kauliem. Kalcija trūkums kucēna organismā izraisa rahītu. 

Minerālvielu pārdozēšana ir kaitīga - to jāņem vērā barojot suni ar profesionālo barību. Ja suns tiek barots ar sabalansētu pilnvērtīgu barību, tad nav nepieciešamības dot papildus minerālvielas. Tikai pēc ārsta ieteikumiem.


Kā pareizi barot suni un ar ko?


Suņa barošanas biežumu nosaka vecums, fiziskā slodze un organisma īpatnības. Kucēnu barošana atšķiras no pieauguša suņa barošanas. 
Kucēnu jābaro vairākas reizes dienā, sadalot dienas devu porcijās. Dienas devai jābūt tādai, lai nodrošināt kucēna vidējo nevis strauju augšanas tempu. Jo pārāk liels augšanas temps var izraisīt kaulu, muskuļu un locītavu attīstības traucējumus.
Pieaugušo suni var barot 1 vai 2 reizes dienā. Nepieciešamo kaloriju daudzumu nosaka suņa vecums, svars, aktivitāte, temperaments, šķirne, apkartējā vide.
Veci suņi ir mazkustīgāki, bieži vien ar zobu problēmām, gremošanas sistēmas, sirds, nieru darbības traucējumiem. Viņu vielmaiņa kļūst lēnāka, organismam grūtāk pielāgoties izmaiņām, organisms nespēj tikt galā ar lielu proteīnu daudzumu, līdz ar to seniorus jābaro ar zemākas kaloritātes barību, ar samazinātu proteīnu daudzumu.
Barības veidus var sadalīt uz mājās gatavoto barību un uz gatavu rūpniecisko barību.

 • Mājās gatavota barība bieži vien ir augstas kvalitātes, prasa laiku gatavošanai, pietiekami dārga un var būt nesabalansēta. Gaļa satur daudz ūdens, fosfora un maz kalcija. Gaļas subprodukti satur vairāk minerālvielas un vitamīnus. Bieži vien papildus jādod klāt vitamīnus un minerālvielas. 
 • Gatavās rūpnieciskās barības var sadalīt sekojošās kategorijās: sausas, konservi un pussausas barības (desas). 

Barību veidi ir piemēroti dažādam vecumam un fizioloģiskam stāvoklim: kucēnu barība, pieaugušo suņu barība, barība aktīviem suņiem, barība sterilizētiem un mazkustīgiem dzīvniekiem, senioriem, barība noteiktai šķirnei, diētiskas barības utt.
Katram dzīvniekam barību jāpiemeklē individuāli. Slikts apmatojums, liels fekāliju daudzums liecina par to ka barība nesagremojas un jāmeklē kaut ko citu. Barību jāmaina pakāpeniski 5-10 dienu laika, piemaisot jauno barību pie vecās.


Suņiem aizliegti produkti


Alkoholu, rauga mīklu, vīnogas, rozīnes, pienu, sēnes, šokolādi, sāli un piparus, lazdu riekstus, kaulus un asakas, košļājamu gumiju un saldumus, tauku atgriezumus, avokado, zobu pastu, ķiplokus, kafiju, sīpolus, puravus un kaķu barību nekādā gadījuma nedrīkst dot sunim. Dažas lietas no šī saraksta var izraisīt gremošanas traucējumus, bet citas spēj uzkrāties laika gaitā un izraisīt vemšanu, krampjus, nieru mazspēju, aknu bojājumus, anēmiju, asins šūnu bojājumus un citas slimības.


Barojiet savu mīluli pareizi un viņam būs ilgs un laimīgs mūžs!