18. septembris

Kā izbēgt no vētras suņu frizētavā?


Interesanti fakti

* Adele Branceviča sāka nodarboties ar kinoloģiju pirms 15 gadiem kā jaunā hendlere – kļūstot par trīskārtēju labāko Latvijas jauno hendleri un divkārtēju Eiropas vicečempioni un uzvarot starptautiskajā jauno hendleru finālā „Crufts” izstādē Lielbritānijā (2007). Beigusi Latvijas Kinoloģiskās federācijas kinoloģiskos kursus un friziera studijas suņu centrā Rīgā, nepārtraukti papildina zināšanas grūmingā.

* DINO ZOO FRIZĒTAVA atvērtie skatlogi dod iespēju vērot procesu no malas, nerādoties suņiem. Tādējādi saimnieks var kontrolēt visu procesu.

* Frizētavā suņa kažoks tiek izmazgāts ar piemērotu šampūnu, izžāvēts ar fēnu, izķemmēts, kā arī nogriezti nagi un iztīrītas ausis ar higiēniskajām salvetēm. Izstāžu suņus safrizēs atbilstoši šķirnes standartam un individuālajām īpatnībām. Mājas mīluli safrizē, ievērojot saimnieka vēlmes un suņa spalvas stāvokli.

* Pats efektīgākais Adeles klients bijis garspalvainais sanbernārs – ļoti netīrs, kā arī drausmīgi metis spalvu. Vajadzēja gandrīz piecas stundas, lai viņu izmazgātu, izžāvētu, izķemmētu. Pēc skaistumkopšanas viņš izskatījās vienkārši super, un visa DINO ZOO PASAULE nāca apskatīt milzeni!

DINO ZOO PASAULE frizētavas suņu frizieres Adeles Brancevičas ģimenē gandrīz 20 gadus turēti tikai amerikāņu Stafordšīras terjeri, pēdējā desmitgadē arī audzētavas statusā. Taču kā nācies, ka šīs īsspalvainās šķirnes mīluļu saimniece pievērsusies suņu frizēšanai?

Vai bija kāds likteņa mājiens, ka jākļūst par suņu frizieri?

Kopš jauno hendleru laikiem man ļoti patika izstādīt afgāņu vēja suņus un ķemmēt tos pirms ringa. Man vispār patika izstādīt visus garspalvainos suņus un palīdzēt saimniekiem tos sagatavot. Laikam suņu spalvas trūkums bērnībā ir ietekmējis manu likteni!

Ar “stafiņiem” frizierim laikam nav, kur izvērsties?

Cilvēki domā, ka īsspalvains suns jāmazgā reizi vai divas gadā, vai vispār var noslaucīt ar dvielīti. Teorētiski var, jo spalvas savēlumi neradīsies. Man tomēr nebūtu patīkami dzīvot ar „smaržīgu”, putekļainu suni. Tāpēc mani suņi tiek mazgāti diezgan bieži.

Savukārt, sagatavojot Stafordšīras terjeru izstādei, sunim jābūt izmazgātam ar piemērotu šampūnu un kondicionieri, izžāvētam, nadziņiem jābūt apstrādātiem ar elektrisko vīlīti, visai spalvai izķemmētai, purniņam gludi noskūtam, kā arī safrizētiem spalvas savienojumiem pie kakla, uz pakaļkājām un astes galiņā. Uz baltās spalvas izmanto talku vai bērnu pūderīti, lai krāsa izskatītos spilgtāka un nepaliktu netīra. Šāda sagatavošana izstādei var aizņemt aptuveni tikpat laika, cik punduršpica vai Jorkšīras terjera frizēšana.

Kādi ir lielākie suņu friziera darba riski?

Protams, nemierīgie klienti; - kuri mēģina iekost ne tikai frizierim, bet arī fēnam, ķemmei, šķērēm, kas ir ļoti bīstami, jo suns pats var savainties. Tāda rakstura suni tiek frizēti ar uzpurni un bieži vien saimnieka klātbūtnē. Godīgi sakot, pēc šādas stresa situācijas ir jūtams liels nogurums.

Sastopami arī “grūti” saimnieki, kuri paši nezina,  kādu grib redzēt sunīti pēc frizēšanas. Var arī atnākt ģimenes pāris, – sievai ar vīru ir pavisam pretējas vēlmes, un abi sāk strīdēties. Beigu beigās var atnākt cilvēks sliktā garastāvoklī, kuru viss besī ārā... Tajos gadījumos frizierim jābūt arī psihologam, lai neizprovocētu “vētru”, saprastu klienta vēlmes un piedāvātu frizūras variantus.

Saimnieka klātbūtne traucē vai palīdz frizēšanā?

Ir gadījies strādāt ar pilnīgi adekvātiem suņiem, bet saimnieka klātbūtne padara tos nemierīgus, kas ir bīstami, lietojot asās šķēres un asmeņus. Šādā gadījumā lūdzam saimnieku aiziet. Ja sunim ir veselības problēmas (vāja sirds, epilepsija vai cita veida lēkmes), tad mēs saimnieku lūdzam palikt.

Kāda ir bijusi efektīgākā frizūra, kas jāveido?

Reiz viens pēc otra atnāca divi klienti: viens ar Vesthailendas balto terjeru, otrs – ar skotu terjeru. Baltā vestika saimnieks palūdza standarta frizūru kā skotu terjeram, bet melnā skotu terjera saimnieks – kā vestikiem. Izskatījās... neparasti.

Vai vasarā suņi pēc peldes vēl jāmazgā?

Mūsu jūras ūdens nav tik sāļš, tāpēc suni ar īsu spalvu nav jāmazgā pēc katras peldes. Ja vedīsiet suni uz Vidusjūru vai Adrijas jūru – tad, arī Stafordšīras terjers noteikti jāmazgā pēc katras peldes ar saudzējošu šampūnu un kondicionieri/masku, kuri satur alveju vai kviešus.

Tomēr smilšu, sausuma un putekļu dēļ pa vasaru spalva kļūst netīra daudz ātrāk, tāpēc ir jāmazgā biežāk. Nekādā gadījumā nedrīkst lietot dziļi attīrošus šampūnus kā ikdienas/iknedēļas līdzekli, tie sausina spalvu!

Paši suņi novērtē jūsu darbu?

Reiz tika atvests ļoti netīrs suns ar savēlušos spalvu - viņš izskatījās kā veltenis, savēlumi kairināja ādu līdz krevelēm. Vienīgais, ko varēja izdarīt, – noskūt visu no deguna līdz pašam astes galam. Pēc noskūšanas suns bija ļoti pārsteigts, ka beidzot kāds viņu paglaudīja un savēlumi vairs nestiepj ādu.

Suņi, protams, ļoti priecājas redzēt savus saimniekus, kad tie atnāk viņiem pakaļ. Galvenais, lai sunim nav negatīvu emociju procedūru laikā, un beigās viņš noteikti jāatalgo ar kādu kārumiņu.

Vairāk
19. jūnijs

Odu un knišļu repelents- THERMACELL Black

Odu un knišļu repelents- THERMACELL Black

Bezkontakta repelents, kas pasargā no jebkuriem insektiem, īpaši no odiem, knišļiem, ērcēm. Portatīvs, viegls un kompakts. Darbības rādiuss 21 m2, Pārnēsājams un darbojas bez skaņas

Maksimāla aizsardzība tiem, kuri vēlas pavadīt laiku brīvā dabā- kempingā, dārza pasākumā, piknikā, makšķerēšanā, medības, sēņošana, ogošana utt

Neatkarīgi no platības, ļaujiet ierīcei darboties 10-30 minūtes. Produkta iedarbība ir īpaši efektīga, lietojot to uz terasēm, zem nojumēm, iekšpagalmos un pagalmos ar minimālu gaisa kustību.

Efektīva alternatīva specifiski neveselīgiem smaržojošajiem pretinsektu losjoniem, aerosoliem, krēmiem.

CE sertificēts. Testēts un iekļauts NATO, ASV armijas uzkabē. Tiek lietots no Aļaskas līdz Irākai, Kuveitai un Afganistānai.

Cena 39.99 € 
Komplektā ietilpst: ierīce+ butāna gāzes balons + 3 maināmas aktīvās vielas plāksnītes

Pieejams DINO ZOO veikalos:
Rīga
DINO ZOO PASAULE, Krasta iela 52
TC MOLS, Krasta iela 46
TC Maxima, Vienības gatve 111/113
TC Spice Home, Jaunmoku iela 13
Jūrmala
TC RIMI Kauguri, Talsu šoseja 29
TC RIMI Lielupe, Viestura prospektā 22
Jelgava
TC Valdeka, Rīgas iela 11a
TC VIVO, Katoļu iela 18
TC RAF Centrs, Rīgas iela 48
Valmiera
TC Valleta, Rīgas iela 4

Vairāk
12. aprīlis

Kā barot suni?

Suņa barošana ir ļoti nopietns jautājums. Katrs saimnieks grib, lai viņa mīlulis būtu vesels un dzīvespriecīgs, savukārt tas atkarīgs no tā, cik pareizs un sabalansēts ir suņa uzturs.
Suns ir visēdājs, bet tas nenozīmē, ka cilvēka un suņa uzturs varbūt vienāds vai, ka suni var barot no galda.
Uzturam jābūt sabalansētam tā, lai tas varētu apmierināt suņa fizioloģiskās vajadzības. Barības vielas ir vielas, kas nepieciešamas organismam un darbojas kā celtniecības materiāls šūnām un audiem. Tās ir arī nepieciešamas enerģijas radīšanai un vielmaiņas regulācijai.

 

Nepieciešamās uzturvielas

Suņa vecums, fiziskā slodze, gadalaiks, dzīvesvieta (pagalms vai dzīvoklis) – tie ir tie faktori, kas ietekmē to, cik daudz noteiktu uzturvielu sunim ir jāuzņem. Sunim nepieciešami proteīni, tauki, ogļhidrāti, vitamīni un minerālvielas. Pilnvērtīgs uzturs ietver sevī dzīvnieku un augu valsts produktus noteiktajās proporcijās.

 • Proteīni (olbaltumvielas) ir svarīgākie organisma uzbūves materiāli, kuri nepieciešami audu attīstībai un atjaunošanai, kā arī dažreiz tiek izmantoti kā enerģijas avots. Proteīnu trūkums var izsaukt ādas un apmatojuma izmaiņas, imūnsistēmas novājināšanos, augošam dzīvniekam augšanas traucējumus. Savukārt pārmērīgs proteīnu daudzums var izraisīt veselības traucējumus. Piemēram nevar barot suni tikai ar vistu kuņģīšiem, jo tas var izraisīt nieru nepietiekamību. Proteīnu avots ir dzīvnieku gaļa, olas, zivis, piens, graudaugi.
 • Tauki ir galvenais enerģijas avots. Tauki veido organisma rezerves, kā arī aizsargā organismu no siltuma zudumiem. Pārmērīgs tauku daudzums var izraisīt aptaukošanos un traucējumus organismā. Nepietiekams tauku daudzums var pasliktināt spalvas un ādas stāvokli (blaugznas, nespodra spalva).
 • Ogļhidrāti nodrošina organismu ar enerģiju, kas nepieciešama augšanai un fiziskām aktivitātēm Tie palīdz organismam pilnvērtīgi izmantot pārējas vērtīgas vielas.
 • Vitamīni – tas ir vielas, kas nepieciešamas nelielos daudzumos dzīvības procesu uzturēšanai, vielmaiņai. A vitamīns – atrodas tikai dzīvnieku valsts produktos. Ir nepieciešams šūnu vairošanās procesiem, organisma augšanai, palīdz uzturēt normālu redzi, paaugstina organisma aizsargspējas. Avots – zivju eļļa, krējums, olas dzeltenums.
 • D vitamīns – uztur optimālu kalcija un fosfora maiņu, veicina kaulu mineralizāciju. Pārāk lielās devās ir toksisks. Avots: zivju eļļa, olas dzeltenums, saule, aknas.
 • E vitamīns – dabīgais antioksidants. Nostiprina imunitāti, aizsargā šūnas membrānas no brīvo radikāļu iedarbības, pastiprina dzimumaktivitāti. Hipovitaminoze izraisa sirds slimības, izmaiņas asins sastāvā, sarežģījumus grūsnībā, dzimst vāji kucēni. Avots – augu eļļas, soja, piens.
 • K vitamīns – piedalās asins recēšanas procesā. Hipovitaminoze izraisa aknu slimības, izmaiņas zarnu trakta mikroflorā. Avitaminoze izraisa asins izplūdumus. Avots – dzīvnieku un augu valsts produkti.
 • B grupas vitamīni. B1 – iedarbojas uz nervu sistēmu. Avots: kviešu graudi, gaļa, olas dzeltenums.  B6 – piedalās olbaltumvielu maiņā. Avots: augi, gaļa, piens, olas dzeltenums. B12 – piedalās eritrocītu un hemoglobīna veidošanā. Avots: dzīvnieku valsts produkti. Biotīns – nodrošina veselīgu ādu un apmatojumu. Avots: raugs, aknas, olas dzeltenums.
 • Minerālvielas ir nepieciešamās organismam kā celtniecības materiāls, kā arī ietilpst hemoglobīnā un hormonos.
 • Kalcijs ietilpst zobos, kaulaudos, kā arī atrodas citos audos un asinīs. Fosfors atrodas kaulaudos, mīkstajos audos un nervu audos. Ja organisms saņem nepietiekamo kalcija un fosfora daudzumu, tad tie tiek paņemti no kauliem. Kalcija trūkums kucēna organismā izraisa rahītu. 

Minerālvielu pārdozēšana ir kaitīga - to jāņem vērā barojot suni ar profesionālo barību. Ja suns tiek barots ar sabalansētu pilnvērtīgu barību, tad nav nepieciešamības dot papildus minerālvielas. Tikai pēc ārsta ieteikumiem.


Kā pareizi barot suni un ar ko?


Suņa barošanas biežumu nosaka vecums, fiziskā slodze un organisma īpatnības. Kucēnu barošana atšķiras no pieauguša suņa barošanas. 
Kucēnu jābaro vairākas reizes dienā, sadalot dienas devu porcijās. Dienas devai jābūt tādai, lai nodrošināt kucēna vidējo nevis strauju augšanas tempu. Jo pārāk liels augšanas temps var izraisīt kaulu, muskuļu un locītavu attīstības traucējumus.
Pieaugušo suni var barot 1 vai 2 reizes dienā. Nepieciešamo kaloriju daudzumu nosaka suņa vecums, svars, aktivitāte, temperaments, šķirne, apkartējā vide.
Veci suņi ir mazkustīgāki, bieži vien ar zobu problēmām, gremošanas sistēmas, sirds, nieru darbības traucējumiem. Viņu vielmaiņa kļūst lēnāka, organismam grūtāk pielāgoties izmaiņām, organisms nespēj tikt galā ar lielu proteīnu daudzumu, līdz ar to seniorus jābaro ar zemākas kaloritātes barību, ar samazinātu proteīnu daudzumu.
Barības veidus var sadalīt uz mājās gatavoto barību un uz gatavu rūpniecisko barību.

 • Mājās gatavota barība bieži vien ir augstas kvalitātes, prasa laiku gatavošanai, pietiekami dārga un var būt nesabalansēta. Gaļa satur daudz ūdens, fosfora un maz kalcija. Gaļas subprodukti satur vairāk minerālvielas un vitamīnus. Bieži vien papildus jādod klāt vitamīnus un minerālvielas. 
 • Gatavās rūpnieciskās barības var sadalīt sekojošās kategorijās: sausas, konservi un pussausas barības (desas). 

Barību veidi ir piemēroti dažādam vecumam un fizioloģiskam stāvoklim: kucēnu barība, pieaugušo suņu barība, barība aktīviem suņiem, barība sterilizētiem un mazkustīgiem dzīvniekiem, senioriem, barība noteiktai šķirnei, diētiskas barības utt.
Katram dzīvniekam barību jāpiemeklē individuāli. Slikts apmatojums, liels fekāliju daudzums liecina par to ka barība nesagremojas un jāmeklē kaut ko citu. Barību jāmaina pakāpeniski 5-10 dienu laika, piemaisot jauno barību pie vecās.


Suņiem aizliegti produkti


Alkoholu, rauga mīklu, vīnogas, rozīnes, pienu, sēnes, šokolādi, sāli un piparus, lazdu riekstus, kaulus un asakas, košļājamu gumiju un saldumus, tauku atgriezumus, avokado, zobu pastu, ķiplokus, kafiju, sīpolus, puravus un kaķu barību nekādā gadījuma nedrīkst dot sunim. Dažas lietas no šī saraksta var izraisīt gremošanas traucējumus, bet citas spēj uzkrāties laika gaitā un izraisīt vemšanu, krampjus, nieru mazspēju, aknu bojājumus, anēmiju, asins šūnu bojājumus un citas slimības.


Barojiet savu mīluli pareizi un viņam būs ilgs un laimīgs mūžs! 
  

Vairāk
1. septembris

Likumdošana

Likumi:

Dzīvnieku aizsardzības likums

Veterinārmedicīnas likums

MK noteikumi:

Nr.491 -  Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība

Nr.1203 -  Reģistrēto dzīvnieku datubāzēs esošās informācijas izmantošanas kārtība 

Nr.266 -  Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai, pārvadāšanai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai

Nr.959 -  Labturības prasības sporta, darba un atrakciju dzīvnieku turēšanai, apmācībai un izmantošanai sacensībās, darbā vai atrakcijās  

Nr.428 -  Kārtība, kādā suni atzīst par bīstamu, un prasības bīstama suņa turēšanai

Nr.407 -  Noteikumi par dzīvnieku labturības prasībām dzīvnieku patversmēs un dzīvnieku viesnīcās, kārtību, kādā dzīvnieku nodod dzīvnieku patversmē vai dzīvnieku viesnīcā, kā arī dzīvnieku patversmju un dzīvnieku viesnīcu reģistrācijas kārtību  

Nr.588 -  Noteikumi par valsts nodevu par tāda suņa reģistrāciju, kurš apmācīts uzbrukt cilvēkam  

Nr.1079 -  Dzīvnieku pārvadāšanas noteikumi 

Nr.407 - Noteikumi par dzīvnieku labturības prasībām dzīvnieku patversmēs un dzīvnieku viesnīcās, kārtību, kādā dzīvnieku nodod dzīvnieku patversmē vai dzīvnieku viesnīcā, kā arī dzīvnieku patversmju un dzīvnieku viesnīcu reģistrācijas kārtību. 

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) uzticības tālrunis: 67027402 (automātiskais atbildētājs, visu diennakti), fiksē, izskata un pārbauda ziņas par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem Rīgas pilsētā.

Lai sniegtu ziņas par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem ārpus Rīgas pilsētas, zvanīt PVD reģionālajām nodaļām. 

Gadījumos, kad Rīgas iedzīvotāji sastopas ar cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem vai to labturības pārkāpumiem, ir iespējams zvanīt uz Rīgas pašvaldības policijas uzticības tālruni: 67037555.

Ja Jūs sastopaties ar situāciju un redzat, ka pāri tiek darīts dzīvniekam, lūdzu, nepalieciet vienaldzīgi un ziņojiet par to attiecīgajām pašvaldības vai valsts policijas un Pārtikas un veterinārā dienesta pārvaldēm. Rakstiet iesniegumu arī Latvijas Kinoloģiskās federācijas dzīvnieku aizsardzības grupai, Rīga, Juglas iela 18, LV 1064.

 

Vairāk
15. maijs

Ceļojumi ar lidmašīnu

Dzīvnieku pārvadāšanas noteikumi izmantojot gaisa transportu

IATA (Starptautiskā gaisa transporta asociācija) dzīvnieku noteikumi ir visas pasaules standarts attiecībā uz dzīvnieku pārvadāšanu, izmantojot gaisa transportu. Katra atsevišķā aviokompānija vadās pēc šiem noteikumiem. Būra izmēriem jābūt tādiem, lai dzīvnieks transportēšanas laikā tajā varētu brīvi stāvēt, apgriezties un gulēt. IATA noteiktie būra iekšpuses izmēri dzīvnieka transportēšanai:

Izmērs "A"

Dzīvnieka garums no degungala līdz astes galam.

Būra minimālais garums tā iekšienē atbilst dzīvnieka garumam, mērot no degungala līdz astes sākumam + ½ no priekšējās kājas garuma ( A + ½ B).

Izmērs "B"

Augstums no zemes līdz dzīvnieka elkoņa locītavai (priekškājas garums).

Izmērs "C"

Dzīvnieka plecu platums.

Būra platums tā iekšienē atbilst dubultam dzīvnieka ķermeņa platumam, mērot pāri mugurai tās platākajā vietā ( C ), t.i. minimālais būra platums = 2 X C.

Izmērs "D"

Dzīvnieka augstums stāvot.

Būra augstums tā iekšienē atbilst dzīvnieka augstumam stāvus pozīcijā, mērot no zemes līdz dzīvnieka ķermeņa augstākajai daļai (ausis vai galvas augstākais punkts - tas, kurš ir augstāks). Dzīvniekam brīvi stāvot, ausis vai galva nedrīkst skart būra griestus. ( D )

Būra izmēri:

Garums = A+ ½ B,

Platums = C x 2,

Augstums = D

Ja vienā būrī tiek transportēti vairāk kā viens dzīvnieks, tad būra izmēriem jāattiecas uz lielāko dzīvnieku.

Ja vienā būrī tiek transportēti 2 dzīvnieki, tad būra platums ir jārēķina kā 3 x izmērs C, bet, ja tiek transportēti 3 dzīvnieki, tad aprēķins būra platumam ir 4 x izmērs C.     

Piemēri suņu un kaķu pārvadāšanas būriem 

1. Dzīvnieks var brīvi stāvēt būra iekšienē ar galvu taisnā pozīcijā.

 

2. Sēžot būra iekšienē ne dzīvnieka galva, ne ausis neskar būra griestus.

 

       

3. Var gulēt izstiepis uz priekšu ķepas, un būrī var apgriezties riņķī. Ūdens un barības traukam jābūt piestiprinātiem tā, lai tiem varētu tikt klāt no ārpuses, neatverot būra durvis.

 
Sīkāku informāciju par dzīvnieku pārvadāšanas noteikumiem Jūs varat iegūt konkrētajā aviosabiedrībā.
 
 
Vairāk
15. maijs

Ceļošanai ar mājdzīvnieku nepieciešamais

Kas jāzina, ja ceļojot vēlaties ņemt līdzi savu istabas (mājas) dzīvnieku

Ja ceļojumā uz ārzemēm vēlies doties sava mazā mīluļa - suņa, kaķa vai, Latvijā pagaidām mazāk populārā mājdzīvnieka, seska pavadībā, Tev jāzina, ka arī Tavam ceļabiedram ir nepieciešama pase un, atkarībā no valsts, uz kuru dodies, būs jākārto arī citas formalitātes.

Ceļojot uz Eiropas Savienības dalībvalstīm

Identifikācija (mikročips, tetovējums) -> Lai Tavu istabas dzīvnieku varētu atšķirt no citiem dzīvniekiem, tam nepieciešams identifikācijas mikročips vai tetovējums. Lai to iegūtu, dodies pie veterinārārsta!

Pase (ES parauga mājas (istabas) dzīvnieku pase) -> Tāpat, lai kopā ar Tevi ceļojumā dotos Tavs mājdzīvnieks, mazajam ceļabiedram būs nepieciešama pase jeb pilnā nosaukumā - "Eiropas Savienības istabas (mājas) dzīvnieku pase". Pasi vari iegādāties pie veterinārārsta. Ar to suns, kaķis vai sesks Tavā sabiedrībā varēs ceļot uz jebkuru pasaules valsti.

Vakcinācija -> Ņem vērā, ka vienalga, vai tev līdzi dodas suns, kaķis vai sesks, tam būs jābūt vakcinētam pret trakumsērgu. Ja tavs mīlulis poti saņems pirmo reizi, tad ceļā varēsi doties pēc 21 dienas. Ja tā būs atkārtota vakcinācija un veikta 365 dienu laikā no iepriekšējās vakcinācijas, tad ceļā varat doties uzreiz.

Attārpošana -> 24 - 120 stundas pirms iebraukšanas Lielbritānijā, Īrijā vai Maltā, vai Somijā veterinārārsts dzīvniekam veic attārpošanu (Echinococcus spp. multilocularis) un par to ieraksta pasē.

Ceļojot uz trešajām valstīm

Identifikācija (mikročips, tetovējums) -> Lai Tavu istabas dzīvnieku varētu atšķirt no citiem dzīvniekiem, tam nepieciešams identifikācijas mikročips vai tetovējums. Lai to iegūtu, dodies pie veterinārārsta!

Pase -> Tāpat, lai līdz ar Tevi dotos ceļojumā, Tavam mazajam ceļabiedram būs nepieciešama pase jeb pilnā nosaukumā - "Eiropas Savienības istabas (mājas) dzīvnieku pase". Pasi vari iegādāties pie veterinārārsta. Ar to suns, kaķis vai sesks Tavā sabiedrībā varēs ceļot uz jebkuru pasaules valsti.

Vakcinācija (pret trakumsērgu) -> Ņem vērā, ka vienalga, vai tev līdzi dodas suns, kaķis vai sesks, tam būs jābūt vakcinētam pret trakumsērgu. Ja tavs mīlulis poti saņems pirmo reizi, tad ceļā varēsi doties pēc 21 dienas. Ja tā būs atkārtota vakcinācija un veikta 365 dienu laikā no iepriekšējās vakcinācijas, tad ceļā varat doties uzreiz.

Analīzes* Dzīvniekam pēc vakcinācijas pret trakumsērgu nepieciešams veikt asins analīzi antivielu daudzuma noteikšanai.

Veterinārais sertifikāts -> Tavam dzīvniekam vajadzēs arī veterināro sertifikātu, kuru izdod Pārtikas un veterinārais dienesta teritoriālās struktūrvienības. Tas Tev būs nepieciešams arī tad, kad no trešās valsts atgriezīsies Eiropas Savienības teritorijā.

Trešo valstu prasības var būt atšķirīgas un tādēļ pirms izvešanas uz trešajām valstīm jāinteresējas savlaicīgi Pārtikas un veterinārā dienesta teritoriālajās struktūrvienībās.

* - izņemot sekojošas valstis: Debesbraukšanas sala, Apvienotie Arābu Emirāti, Antigva un Barbuda, Nīderlandes Antiļu salas, Argentīna, Austrālija, Aruba, Baltkrievija, Barbadosa, Bahreina, Bermudu salas, Kanāda, Čīle, Fidži, Folklenda salas, Honkonga, Horvātija, Jamaika, Japāna, Sentkitsa un Nevisa, Kaimanu salas, Montserrata, Maurīcija, Meksika, Jaunkaledonija, Jaunzēlande, Franču Polinēzija, Rumānija, Senpjēra un Mikelona, Krievijas Federācija, Singapūra, Svētās Helēnas sala, Taivāna, Amerikas Savienotās Valstis, Sentvinsenta un Grenadīnas, Trinidada un Tobao, Vanuatu, Volisa un Futuna, Majota.

Atceries!

Pirms došanās ceļā, savlaicīgi painteresējies, kas ir nepieciešams, lai Tavs un Tava mājas dzīvnieka ceļojums nebeigtos ar nepatīkamiem piedzīvojumiem.

Sīkāku informāciju vari iegūt vēršoties tuvākajā Pārtikas un veterinārā dienesta pārvaldē vai veterinārajā klīnikā.

Plašāk par dzīvnieku ceļošanas noteikumiem lasi Pārtikas un veterinārā dienesta mājas lapā.

 

Vairāk
1. janvāris

Maza, pūkaina laimīte - punduršpics.

10 jautājumu Dino Zoo veikala pārdevējai ANNAI ŠUMĻAJEVAI.

Ne reizi vien gadījies redzēt, ka mamma sauc dēlu: „Viktor, Viktor!” vai „Raimond, Raimond!” Tad nevajag brīnīties, ja no krūmiem izlien nevis puika, bet mazs šunelis. Tā ir arī Annai, jo viņa savu vienīgo (pagaidām) punduršpicu nodēvējusi par Ričardu. „Viņam ir septiņi mēneši, jautrs raksturs un neatvairāmi jauka āriene!” iepazīstina saimniece.

Pomerānijas jeb punduršpici slaveni ar draiskulīgu raksturu ne tikai kucēna vecumā. Rotaļās tie ir nenogurdināmi. 

Tas tiesa! Ričards ir ļoti rotaļīgs, jebkurā brīdī gatavs spēlēties. Vislabāk viņam patīk atnest aizmesto mantiņu un spēlēt paslēpes. 

Pomerānieši ir tik apķērīgi, ka liela dresūra nav nepieciešama. Jau no piecu mēnešu vecuma tie sāk izpildīt komandas. 

Mēs jau no trīsarpus mēnešiem zinām komandas „sēdēt”, ”gulēt” un „nedrīkst”. Uz apmācībām pagaidām neesam gājuši – komandas mācu pati. Liela dresūra šai šķirnei tiešām nav vajadzīga, jo dresūru viņi uztver kā spēli. Drīzāk vajadzīga pacietība.

Šķirne izceļas ar saprātīgumu un vēlmi izpatikt saimniekam, tāpēc nav problēmu ar nepaklausību. 

Ar nepaklausību nav problēmu, jo izpatikt Ričards vēlas vienmēr – ļoti patīk, ja viņu slavē. Retu reizi ir problēmas ar spītību, bet tā jau ir nemainīga rakstura īpašība – ar to var sadzīvot. 

Mazais špics ļoti pieķeras saimniekam, bet prasa lielu uzmanību, necieš, ja to neievēro.

Ričards ir ļoti sabiedrisks un mīlīgs, viņam patīk piedalīties jebkuros manas dzīves notikumos. Tas tiesa, patīk būt uzmanības centrā, – pārāk ilgi viņu neievēro, tad cenšas pievērst sev uzmanību, atnesot kādu mantiņu, vai arī tā neuzkrītoši papīkst - skatoties bēdīgām acīm.

Pomerānieši ir temperamentīgi, uzvedība var kļūt agresīva, ja nepareizi pret viņiem izturas.

Jebkurš suns būs agresīvs, ja pret viņu nepareizi izturas. Lai tā nenotiktu, suns ir laikus jāsocializē - vairāk jāuzturas gan cilvēku, gan dzīvnieku sabiedrībā, jāmāca, ko drīkst un ko nedrīkst. Ričardu cenšos ņemt līdzi visur, kur iespējams. Tāpēc ar agresivitāti no viņa puses neesmu sastapusies. 

Punduršpicus neiesaka ģimenēm ar maziem bērniem, jo sunīši ir diezgan trausli. 

Ričardam patīk un viņš labprāt spēlējas ar bērniem, tomēr bez pieskatīšanas tad neiztikt. Punduršpici pielāgojas saimniekiem, tāpēc ir ideāli kompanjoni - gan jauniem cilvēkiem, gan cilvēkiem gados. 

Viņiem ir ļoti asa dzirde, un ar riešanu tie brīdina par kaut ko aizdomīgu, tāpēc ir labi sargsuņi.

Dzirde tiešām šai šķirnei ir ļoti laba, tāpēc Ričards man ir kā mazs trauksmes zvaniņš - ja viņam nepatīk kāds troksnis, tūlīt paziņo par to. Dažreiz spēlējoties arī uzvedas skaļi, bet klausa komandai apklust.

Kažoka, acu, ausu un zobu regulāra kopšana prasa diezgan daudz pūļu, citādi var rasties veselības problēmas. 

Kuplais kažoks ir viegli kopjams, jo tam nav tendences savelties, pietiek reizi vienā vai divās dienās to izķemmēt. Mazgāt var ne biežāk kā reizi nedēļā, noteikti jāžāvē ar fēnu, jo punduršpiciem ir bieza pavilna. Acu un ausu tīrīšanai tiešām vajag pievērst lielu uzmanību - tā kā sunītis ir maza auguma, vismaz katru otro dienu vajadzētu tīrīt acis.

Šķirnei ir tendence agri zaudēt zobus, tāpēc iesaka sauso barību. 

Zinu par špicu tendenci ātri zaudēt zobus! Bet Ričards ir izvēlīgs, nācās ilgi piemeklēt sauso barību, ko viņš ēd labprāt – tā ir Royal Canin X-smal Junior. Šad tad iedodu kādu Rinti našķi vai dabīgos kaltējumus, bet maziem suņiem ir jutīga gremošanas sistēma un no cilvēku ēdiena var būt vēdergraizes.

Vienmēr priecīgie Pomerānijas špici ienes mājās lielu dzīvīgumu! 

Ar Ričardu manā dzīvē ienāca maza laimīte, kas neļauj skumt ne dienu, viņš prot uzlabot garastāvokli jebkurā situācijā. Punduršpics ir bezgalīga prieka un jautrības avots. Viņš ir ideāls kompanjons un nekad neļaus garlaikoties!

Vairāk
12. maijs

Gribi sapņu suni – marš, uz suņu skolu!

Vizītkarte

Ivara Lielpētera kinologa karjera sākās, pateicoties viņa pirmajam kucēnam. „Izrādījās, ka viņam ir diezgan sarežģīts raksturs, tāpēc abi sākām apmeklēt suņu skolu. Iepatikās. Turpināju mācīties, aktīvi piedalījos sacensībās, kļuvu par LKF instruktoru,” stāsta Ivars. „Tagad man ir darbs, kas sagādā prieku un gandarījumu. Tāpēc turpinu mācīties un apgūt jaunas zināšanas un metodes, lai pielietotu tās savā darbā.” Mācot suņu saimniekus un mācoties pašam, Ivara galvenais palīgs un labā roka ir piecus gadus vecais borderkollijs Bite. „Kopīgi piedalāmies un plūcam laurus paklausības sacensībās (BH un Obedience), nodarbojamies ar baikdžoringu un kanisterapiju,” viņš slavē savu mīluli. Bites vecākā māsa ir kollijmeitene Jasmīne (6 gadi), viņas galvenais uzdevums komandā ir sildīt dīvānu un labi izskatīties. 

Kas jums vislabāk patīk darbā ar suņiem? 

Vislielākais gandarījums man ir par laimīgiem un ar dzīvi apmierinātiem suņiem. Ja tā ir, tad arī saimnieki ir apmierināti ar savu mīluli un nav nekādu lielu paklausības problēmu. Un, ja es varu palīdzēt radīt šo prieku, esmu gandarīts.

Kādas priekšrocības ir Dino Arena – kāpēc ieteiktu vest apmācīt suņus tieši uz šejieni?

Labi treneri un siltas, gaišas telpas. Apmācības process norit ne vien kvalitatīvi, bet arī ērtā un patīkamā vidē.

Ko jūs teiktu saimniekam, kurš uzskata: mans suns nav jāmāca, mēs tāpat labi saprotamies? 

Ja suņa saimnieks uzskata, ka ar savu suni saprotas gana labi, tad, visticamāk, tieši tā arī ir. Vai tad, ja jums ar paša bērnu ir ideālas attiecības, jūs viņu arī skolā nesūtīsiet? Turklāt ļoti bieži gadās, ka kucēniem vai jauniem suņiem iespējama kāda potenciāla, slēpta problēma, ko nespeciālists nevar pats pamanīt. Ar laiku tā var sabojāt jūsu ideālās attiecības. Savukārt, apmeklējot suņu skolu, šo problēmu varētu ātri atklāt un novērst, pirms tā vispār ir parādījusies.

Vai var teikt – nekad nav par vēlu mācīt suni? 

Tieši tā, nekad nav par vēlu mācīt suņus, vienīgi jārēķinās, ka vecs suns mācās lēnāk, tāpēc saimniekam būs jāvelta apmācībai lielāka uzmanība un pacietība.

Kāda ir saimnieka loma apmācības procesā – vērotājs, līdzdalībnieks vai arī viņam vispār nav vajadzības stāvēt blakus?

Patiesībā suņu skolā, galvenokārt, mācās saimnieks. Viņš mācās saprasties ar mīluli un to trenēt. Tieši suņu saimnieki ir tie, kuri māca suņus, nevis instruktori. Nezinu, vai interesants, bet diezgan loģisks novērojums no manas pieredzes: slinkiem saimniekiem suņi mācās lēni, čakliem saimniekiem - salīdzinoši ātri. Un šķirnei ir sekundāra nozīme. 

Cik laika aizņem suņa apmācīšana - vai pastāv tāda „minimālā” programma? 

Tas atkarīgs no tā, ko vēlas pats cilvēks. Vienam saimniekam nav iebildumu, ja, pārnākot mājās, suns lec virsū, ja tas guļ gultā, un vienīgais, ko viņam tad vajag iemācīt - lai stipri nevelk pavadu. Tādā gadījumā apmācība būs minimāla un salīdzinoši īsa. Bet ir cilvēki, kuri grib ar savu suni pastaigāties bez pavadas, vēlas, lai viņš nelec virsū ciemiņiem, lai nevelk pavadu utt. Viņiem apmācība aizņems ilgāku laiku. 

Lielākais kuriozs, ko esat pieredzējis treniņos?

Ir tāds kuriozs, kuru es stāstu visiem jaunajiem suņu īpašniekiem, kuri pie manis ieradušies uz apmācību. Proti, atnāk cilvēks ar suni uz pirmo nodarbību. Pēc tam uz mēnesi pazūd un tad ierodas atkal. Un atkal uz mēnesi pazūd. Tad, atkal atnācis, prasa: „Kāpēc mans suns nav tikpat paklausīgs kā citiem?” Ja gribat klausīgu suni, jums regulāri jānāk uz nodarbībām un katru dienu jāstrādā arī mājās. Tikai tad jums būs tāds suns, par kādu esat sapņojuši.

Kur un kad notiek nodarbības? 

DINO ZOO ARĒNA, DINO ZOO PASAULE, Rīgā, Krasta ielā 52, 

Nodarbības -  pēc iepriekšēja pieraksta

Kontakti: 

Ivars Lielpēteris

Mob. tālr. 29460199 

E-pasts: ivars@sunuapmaciba.lv

Mājaslapa: www.sunuapmaciba.lv

Vairāk
12. maijs

Lai mūsu suns būtu dzīvespriecīgs!

Reti, kuram sunim ir iespēja justies kā kāzu dāvanai – divus gadus vecā Klēra pievienojās Bergu ģimenei tieši saistībā ar šo svinīgo notikumu. Tomēr Liene un Gvido lolo šo lielo meiteni ne tikai kā dārgu dāvanu, bet daudz vairāk kā draugu un ģimenes locekli. Kā tas notiek ikdienā, stāsta saimnieki.

Klēras apmācība bija viens no pirmajiem jūsu lēmumiem? 

Kad Klērai bija četri mēneši, sākām privātu apmācību pie treneres Jūlijas Bogomolovas. Viņas apmācība atšķiras no pārējo treneru piedāvātā: viņa māca sunim apgūt komandas caur rotaļām un komunikāciju, nevis ar militāras disciplīnas paņēmieniem vai suņa sodīšanu. Vēlāk pārgājām uz grupas nodarbībām pie Jūlijas Dino Arena.

Kāpēc suņa apmācība jums šķiet svarīga? 

Apmācība jau nav tikai treniņš sunim izpildīt komandas, bet arī iespēja saimniekam iemācīties komunicēt un saprast savu mīluli. Klēras treniņos mācāmies tikpat daudz, cik viņa. Klēra ir Bernes ganusuns - liela auguma šķirne, tāpēc ir svarīgi, lai viņa iemācītos pareizi komunicēt ar citiem suņiem, viesiem mājās un bērniem. Gribētos, lai mūsu mīlule būtu sociāla būtne, nevis agresīvs mājas sargs!

Kā raksturosiet Klēras spējas mācīties? 

Klēra mācās viegli, tomēr viņai ir spītīgs raksturiņš, kas parādās, kad viņa ir nogurusi vai iedomājusies, ka jādodas uz savu vietiņu, vai grib draudzēties ar kādu suņuku. Pamatkomandas tika apgūtas ātri, bet, ja tās jāatkārto vairākkārt, viņai apnīk. Viņa ir dzīvespriecīgs suns un ļoti uzticīga - ja saimniekam ir labs garastāvoklis, arī Klērai ir prieks pildīt komandas un iesaistīties rotaļās. 

Kādās suņu nodarbībās DINO ARĒNĀ piedalaties? 

Treneres Jūlijas vadītajās SMART DOG grupu nodarbībās. Tajās komandas tiek apvienotas ar dažādiem uzdevumiem un rotaļām, kas suņiem ir daudz interesantāk par vienkārši  „sausu” komandu izpildi. Tā arī ir laba atpūta suņa saimniekam pēc darba dienas, jo gaisotne nodarbībās ir ļoti patīkama. 

Kā Klēra jūtas DINO ARĒNĀ? 

Klērai ļoti patīk turp doties. Kad esam piebraukuši pie Spice Home, viņa jau saprot, kur esam, un ar nepacietību gaida brīdi, kad varēs doties uz arēnu. 

Kādas, jūsuprāt, ir DINO ARĒNA priekšrocības?  

Tā atrodas ļoti labā vietā. Nokļūšana līdz arēnai pa Spice Home ir labs treniņš sunim, kā uzvesties publiskā telpā. Pirmajās reizēs bija neliels stress - kā reaģēs veikala apmeklētāji un apsargi, redzot, ka tiek vests suns pie pavadas gar veikaliem, bet tagad vairs tā nav. Ir cilvēki, kas jūtas pārsteigti, tomēr attieksme ir pozitīva. Tas mazina cilvēku fobiju no suņiem - redzot draudzīgus suņus šādā vidē, cilvēku attieksme mainās.

Kur Klērai sanācis demonstrēt savu „suņa izglītību”? 

Esam piedalījušies paklausības rallijā Ķekavā, kas Klērai bija pirmais šāda veida pasākums. Pagājušogad arī atvērtās nodarbības laikā apmeklētājiem demonstrējām to, ko apgūstam. Turklāt bieži ņemam Klēru līdzi braucot ciemos, jo viņa ir ļoti draudzīga un komunikabla.

Vai Klēra socializējas ar saviem suņu draugiem nodarbībās? 

Pēdējā laikā socializācija ir kļuvusi par galveno treniņu sastāvdaļu,  jo komandas Klēra zina un izpilda, taču mājās socializācija ar citiem suņiem nav iespējama. Mūsu dienas režīms neļauj viņu bieži vest pastaigās, ikdienā Klēra dzīvo mājas pagalmā. Socializācija treniņos arī motivē Klēru apgūt ko jaunu.  

Kā šīs nodarbības ir ietekmējušas jūsu attiecības ar suni? 

Pirms nodarbībām bija sajūta: nav taču grūti audzināt suni! Patiesībā tā ir pilnīgi jauna pasaule. Nevar gaidīt, ka suns, ar kuru ikdienā nekomunicē un „nestrādā”, būs labs, gudrs un paklausīgs. Tās ir sava veida draugu attiecības, kas veidojas starp cilvēku un suni, un šīs attiecības ir jāuztur katru dienu, tad neizpaliks arī rezultāts treniņos.

Jūsu nodomi par apmācības turpināšanu?  

Esam DINO ARĒNA klienti jau pusotru gadu, cenšamies apmeklēt apmācību reizi nedēļā. Turpināsim iet uz Jūlijas vadītajām nodarbībām, jo redzam, ka Klērai ir svarīgi apmeklēt treniņus, socializēties un būt šādā vidē. Tas dara viņu priecīgu, un mu

Vairāk
2. janvāris

Takša un baltā runča omulība

10 jautājumu Dino Zoo veikala vecākajai pārdevējai AGNESEI BOKKUREI.

Agneses ģimenē pirmais mīlulis – baltais runcis Hatabičs, kuram nu jau septiņi gadi, – ieradās impulsīvi, bez liekām pārdomām paņemot vienu no paziņas kaķēniem. Savukārt suņa iegāde pirms vairāk nekā diviem gadiem tika apsvērta rūpīgi – aktīviem cilvēkiem aktīvu suni, un tāda izrādījās taksenīte Bella. Tad nu noskaidrosim, vai viņi dzīvo - kā suns ar kaķi?!

Takši gan ir mīļi un rotaļīgi, bet, kā jau medību šķirne, var būt arī diezgan stūrgalvīgi. 

Bellai vairāk izpaužas rotaļīgā puse, bet dažreiz parāda arī savu spītīgo raksturu - neklausa komandas. Tad mums nāk palīgā našķi, kas ir vienmēr pa rokai.

Paklausība nav takšu stiprā puse, un suņu gudrības skalā tie ierindoti apmēram pa vidu. 

Tiešām, apmācībai mēs padevāmies ļoti grūti. Bet svarīgāko iemācījāmies! Mums ļoti patīk komanda „Prasīt!”, jo par to vienmēr tiek kārums. Protam arī dejot. Vispār – pēc acīm izskatāmies ļoti gudri, bet spītīgais raksturs tomēr ņem virsroku.

Tikums vai netikums - bet takšiem patīkt rakt! 

Lai cik dīvaini tas nebūtu, bet Bella nerok bedres! Ir rādīti pat piemēri no citu suņu puses, bet viņu vairāk interesē pagrauzt kādu lielāku koka gabalu. Gultā gan taisām ierakumus – kad pa kluso ierāpjamies, jo esam mācīti, ka saimnieku gultā gulēt nedrīkst.

Ja šie suņi garlaikojas, var būt skaļi, agresīvi, kā arī var uzvesties destruktīvi mājās.

Mums ar Bellas riešanu nepatikšanu nav, jo esam pastāvīgi nodarbināti ar spēlēšanos vai mantiņu graušanu. Ar mājas graušanu gan bija problēma, kad bijām mazi, bet ar laiku iemācījāmies - ir savas mantiņas un našķi, ko grauzt, tā ka šī problēma izgaisa. Agresīvi? Ļoti reti pret citiem suņiem, nekādu saķeršanos nav bijis, jo pēc rakstura esam ļoti draudzīgi, ir vēlme paspēlēties. Bellai ļoti patīk jebkāda uzmanība – pastaigās viņa vienmēr pieskrien klāt garāmgājējiem, lai sasveicinātos. 

Savas cīsiņa formas dēļ takši bieži cieš no muguras problēmām. 

Bellas garais augums to neattur no lēkāšanas un trakas skriešanas. Ļoti patīk mežā lekt pāri zariem un nogāztiem kokiem.

Takšu vājība – labi paēst – nereti izpaužas liekajā svarā. 

Jā, apetīte mums ir ļoti laba, bet liekā svara gan nav - viss apēstais tiek pārvērsts enerģijā. Ēdam Royal Canin barību, kas paredzēta takšiem, dažreiz tiek arī kāds kārums no galda. Našķu ziņā neesam izvēlīgi - apēdam visu, ar ko cienā, īpaši patīk dabīgie našķi. Ir liela vēlme nobaudīt arī kaķa ēdienu - Royal Canin sauso  barību.

Takšu sadzīvošana ar kaķiem parasti atkarīga no tā individualitātes un audzināšanas. 

Bella ar Hatabiču sadzīvo ļoti labi; kad kaķim ir labs garastāvoklis, abi pat dala suņa gultu. Kaķis pēc rakstura ir mierīgs un draudzīgs, tāpēc bijām droši, ka viņam nebūs pretenziju pret vēl vienu mājas iemītnieku. Spēlējas viņi gan reti, jo runcim vairāk patīk cilvēku uzmanība. 

Socializēts mājas kaķis nav bailīgs vai kautrīgs, bet gan ziņkārīgs un draudzīgs.

Kautrība tiešām nav mūsu stiprā puse! Hatabičam ļoti patīk ciemiņi, it īpaši - iegulties klēpī, lai viņu paglaudītu. 

Baltie kaķi, šķiet, ir vismazāk piemēroti dzīvei ārā – ielas kaķu barā reti tos var manīt!

Jā, ar savu dzīvokļa teritoriju esam pilnībā apmierināti! Pa retai reizei izejam uz balkona, lai pagulētu saulītē un papriecātos par putniņiem. 

Hatabičs jau no mazotnes neizrādīja savu runča vēlmi izlavīties ārā, tāpēc neredzējām nepieciešamību viņu kastrēt. Arī Bella nav sterilizēta, un viņu savstarpējās attiecības tas nekādi nav ietekmējis.

Ja mājā dzīvo suns ar kaķi, tas nebūt nenozīmē - tur nav nekāda miera! 

Tieši tā. Mani mīluļi rada miera un mājīguma sajūtu mājās, vienmēr sagaida pie durvīm ar smaidu, kas

Vairāk