Dziedātājpapagailis (Psephotus haematonotus)
Pieaudzis dziedātāj papagailis ir 25 - 28 cm garš. Dzīves ilgums ap 10 gadiem. Olu inkubācija 20 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 30 dienām putnēni pamet ligzdu.
Pieaudzis dziedātāj papagailis ir 25 - 28 cm garš. Dzīves ilgums ap 10 gadiem. Olu inkubācija 20 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 30 dienām putnēni pamet ligzdu.
Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnam 100 x 50 x 70 cm. Būri aprīko ar kāpnītēm, šūpoles, utt. (ligzdai izmanto noslēgtu mājiņu: 25 x 25 x 30 cm, pakaisītu ar zāģu skaidām). Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 -70%. Reizi nedēļā putnu apsmidzina ar siltu ūdeni vai ievieto būrī ūdens baseinu. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).
Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod: svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, utt.), minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sepija, jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), atbilstoša raupjuma granti, augļu koku zarus, diedzētus graudu asnus, reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski. Nebarot ar avokado un šokolādi!
Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.
Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.
Viss par dziedātājpapgaiļiem:
Dziedātājpapagailis jau izsenis tiek turēts mājas apstākļos. Nelieli augumā (līdz 27 - 28 cm), mazprasīgi dzīves apstākļu ziņā, ar patīkamu raksturu, šie putni priecē saimniekus ar savu vienkāršo dziesmiņu. Dziesma gan ir tēviņu privilēģija.
Savvaļā šie papagailīši ir izplatīti Austrālijā, kur tie bieži vien apmetas līdzās cilvēkam - ligzdo saimniecības ēkās, barojas kopā ar mājdzīvniekiem, uzlasot barības atliekas.
Mājās dziedātājpapagaiļiem pietiek ar nelielu būri (līdz 1 m garumā). Ja ir iespēja, putnus var turēt plašā aviārijā kopā ar citiem līdzīga lieluma papagaiļiem un citiem miermīlīgiem putniem. Nevajag vienā būrī turēt vairāk par vienu pāri dziedātājpapagaiļu, jo tie naidojas savā starpā. Putniem ļoti patīk peldes, tādēļ jāraugās, lai būrī vienmēr būtu pieejams tīrs ūdens.
Baro dziedātājpapagaiļus ar korellām paredzētiem barības maisījumiem. Vairošanās periodā pieaug dzīvnieku valsts barības patēriņš.
Mātīte un tēviņš ir viegli atšķirami - tēviņa spalvu rotā dominē koši zaļā krāsa, spalvas virs astes ir spilgti sarkanas, bet mātītes tērps ir brūns. Selekcionāri izkopuši dziedātājpapagaiļu varietāti ar apspalvojumu pasteļtoņos.
Dziedātājpapagaiļi viegli vairojas nebrīvē, ja vien būrī ir ligzdošanai piemēroti apstākļi - koka mājiņa 25 x 25 x 30 cm ar skreju 6 cm diametrā. Ligzdiņai būrī ievieto zāģu skaidas. Dējumā parasti ir 4 - 8 baltas oliņas, kuras mātīte perē 20 dienas. Mātīti uzmana un baro tēviņš, dzenot to atpakaļ ligzdā pēc spārnu izvingrināšanas. Pārot vēlams putnus, kas nav jaunāki par gadu.
Jaunie putnēni ligzdu atstāj 28 - 30 dienu vecumā, vecāki turpina tos piebarot vēl trīs nedēļas.
Avots: Raksta tapšanā izmantota "Eksotisko mājdzīvnieku avīze"